Az utóbbi években jelentős változás figyelhető meg a munkaerőpiacon. Míg sokáig elsősorban a fehérgalléros, egyetemi diplomát igénylő munkakörök esetében volt tapasztalható az, hogy könnyedén elérhető volt a magasabb fizetési sáv – akár jelentősebb tapasztalat nélkül is -, ma már ez némiképp megváltozott.
Szakmai végzettséggel, főképp ha olyan foglalkozásról van szó, amiben hiány tapasztalható, villámgyorsan el lehet helyezkedni. Ráadásul a legtöbbször egyáltalán nem érdemes külföldön szerencsét próbálni, hiszen Magyarországon is könnyedén elérhető a nyugat-európai szinten is jelentősnek mondható kereset. Ennek a jelenségnek az oka alapvetően egyszerű, ám meglehetősen hosszú út vezetett idáig. Az ezredfordulót megelőzően is nagy becsben tartották a kiváló szakembereket, ám akkoriban még jóval több volt belőlük és arányaiban kevesebb diplomás volt a munkaerőpiacon. Ez azt eredményezte, hogy felsőfokú végzettséggel magas bért lehetett elérni, aminek következtében egyre többen és többen választották ezt a karrier utat.
Viszont idővel minél többen döntöttek úgy, hogy a diplomát célozzák meg, annál kevesebben lettek azok, akik a szakmai végzettséggel rendelkeztek. Ez pedig fokozottan így volt a valóban kiváló minőségű munkát nyújtó, kiemelkedő szakemberekkel, akik száma még mindig csak egyre fogyatkozik. Az igények azonban nem tudják lekövetni ezt a változást, hiszen a világunk működéséhez ugyanúgy szükség van villanyszerelőkre, kőművesekre, burkolókra, azokra pedig főképp, akik valóban magas szinten művelik a szakmájukat. Az egyre nagyobb keresletre pedig egyre kisebb kínálat jut, így aztán az árak is ennek megfelelően alakulnak. Ennek következtében pedig szakmai végzettséggel, kellő tapasztalattal és alázattal ma hihetetlenül jól lehet keresni ezekkel a munkakörökkel.